Değerli Tekstil Firmaları ve Çalışanları ;

 

Değerli Tekstil Firmaları ve Çalışanları;
4 Nisan 2015 tarihinde yasalaşan kanuna göre zorunlu kapsamlarda Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan işçilerin fabrika sahalarında çalışması yasaklanmıştır. 
 
Sosyal Sorumluluk projemize başvuran tekstil çalışanları ve firmalarımız, yetkili belgelendirme kuruluşu ALBERK QA ULUSLARASI TEKNİK KONTROL VE BELGELENDİRME A.Ş. tarafından yapılan teorik ve pratik sınavlardan geçmeleri halinde uluslararası geçerli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanacaklardır. Bu kapsamda tekstil çalışanlarımız ve fabrikalarımız herhangi bir başvuru ücreti ödemeyecektir. 

 

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR? 
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaşmıştır. Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yapmış bulunmaktadır. 
Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. 
Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.” 

 

ÇALIŞAN İÇİN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNİN AVANTAJLARI NELERDİR? 
Çalışanlar açısından belge sahibi olmanın başlıca avantajı, belge sahibi kişinin ilgili meslekte yetkin olduğunu kanıtlamasıdır. Bu sayede çalışma hayatında vasıflı işçilerle, vasıfsız işçiler belirlenmiş olacak ve çalışma şartları, bu doğrultuda yeniden düzenlenebilecektir. 
Belgesiz işçi çalıştırmanın yasak olması nedeniyle belge sahibi işçilere yeni iş fırsatları doğacaktır. Ayrıca, Europass Uluslararası geçerliliğe sahip belge sayesinde, belge sahibi çalışanlar yurt dışında da çalışma imkânları bulabilecektir. Belge sahipleri prim teşvikiyle işverenine önemli maliyet avantajı sunacak olup, bu durum işe alınmada tercih sebebi oluşturacak ve çalışma şartlarına olumlu olarak yansıyacaktır. Hâlihazırda çalışmakta olan işçilerimiz için 12 ay ‘a kadar işveren prim payı ödemesi bu teşvik kapsamındadır. 
Özellikle belge sahibi meslek erbabının ilk kez işe yerleştirilmesinde ise SGK primlerinde özel uygulamalar olup, 54 aya kadar değişen zaman diliminde teşvik uygulaması mevcuttur. 

 

PROJE KAPSAMINDA MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR? 
Tekstil Ustalarımız FİLOTEKS FANTAZİ İPLİK SAN. VE TİC.A.Ş. Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, Mesleki Yeterlilik Belgelerini aşağıda verilen yeterliliklerde olmak üzere alabilirler.
Proje kapsamında başarılı olan ustalarımızın sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır (Devlet Teşvikinden). 
Bu mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen ustalarımız, ön başvurularını aşağıdaki bağlantı üzerinden yaparak süreçlerini başlatabilirler. Ön başvurunuz yetkili ulaştıktan sonra, Yetkili ALBERK QA ULUSLARASI TEKNİK KONTROL VE BELGELENDİRME A.Ş. 
size daha detaylı bilgi vermek üzere dönüş yapacak ve başvuru sürecinizi tamamlamanızı sağlayacaktır. Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra tarafınıza sınav tarihi ve saati bildirilecektir. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu ALBERK QA ULUSLARASI TEKNİK KONTROL VE BELGELENDİRME A.Ş. tarafından ulusal yeterliliklere göre yürütülen teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı MYK tarafından düzenlenerek ulaştırılır. 
 

SINAV DUYURUSU VE TARİHİ NASIL BİLDİRİLİR? 
Belge almak için başvuru yapan adaylara sınav tarihi ve saati telefonla aranarak ve kısa mesajla bildirilir. Sınava katılarak başarılı olan adaylara MYK tarafından düzenlenen belgeleri, yetkili kuruluş tarafından imza karşılığında teslim edilir. 

 

SINAV İÇİN GEREKLİ MALZEME VE ARAÇ GEREÇLER NELERDİR? 
Adayın sınava girerken yanında kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) bulundurması zorunludur. Bunun dışında sınav için gerekli olan tüm araç gereç ve dokümanlar sınav merkezlerinde mevcuttur. 

 

ALBERK QA TEKNİK A.Ş HANGİ İLLERDE SINAV MERKEZLERİ BULUNMAKTADIR? 
Alberk QA Teknik firması, MYK Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş ALMANYA (DAKKS),AMERİKA(IAS) ve TÜRKAK Akreditasyonlarına sahip Uluslararası denetim ve sertifikalandırma kuruluşudur.26 ülkede ofisleri bulunan Alberk QA Türkiye’de 12 ofis ve sınav merkezi, 21 ilde ise sınav yapıcı ve daimi personeli bulunmaktadır. 
Aşağıdaki sınav merkezlerinde ve atölyelerinde ilgili kapsamlar dâhilinde sınav açılabilecektir. 
ADANA,ANKARA,ANTALYA,BURSA,DİYARBAKIR,ESKİŞEHİR,GAZİANTEP,HATAY,  İSTANBUL,İZMİR, İZMİT-KOCAELİ, KAHRAMANMARAŞ, KAYSERİ,KONYA,MALATYA,MERSİN-TARSUS,SAMSUN,ŞANLIURFA, TEKİRDAĞ-ÇORLU, TRABZON,VAN 

 

HANGİ KAPSAMLARDA BAŞVURU YAPILABİLİR? 
MYK Tekstil kapsamında aşağıdaki alanlarda başvuru yapabilirisiniz. 
Ön İplik Operatörü (Seviye 3) 
İplik Eğirme Operatörü (Seviye 2) 
İplik Bitim İşleri Operatörü(Seviye 2) 

 

BAŞVURU 
Başvuru için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız. http://www.qameslekiyeterlilik.com/sinav/basvuru/